České reprezentace v kvalifikacích na ME 2018

V uplynulých týdnech se české reprezentace mužů a žen připravovaly a následně odehrály kvalifikaci na mistrovství Evropy v Barceloně. Ženský výběr absolvoval svou kvalifikaci ve městě Kyjev na Ukrajině. Muži se vypravili do mnohem teplejší destinace, do Rio Maior v Portugalsku.

Ještě před samotnou kvalifikací oba reprezentační týmy absolvovaly mezinárodní turnaj v Přerově. Ten měl být poslední větší společnou přípravou obou týmů. I když účastníků nakonec nebylo tolik, kolik si pořadatelé přáli, oba naše týmy na turnaji odehrály velmi vyrovnané zápasy, které jim rozhodně kvalitní přípravou byly. Ženy absolvovaly dvakrát dva zápasy, a to proti Slovensku a Německu. S Němkami dvakrát remizovaly (10:10 a 12:12), zato se Slovenkami se jim podařilo dvakrát zvítězit (13:12 a 12:7). Celý turnaj nakonec vyhrály právě domácí Češky díky klopýtnutí Němek se slovenským týmem. Mužská reprezentace odehrála zápasy proti jedinému soupeři, a to Polsku. Ve třech vyrovnaných utkáních měli diváci přerovských tribun možnost sledovat skvělé a akční zápasy. Češi sice v prvním zápase zvítězili o gól, v dalším se ale museli spokojit s remízou a poslední o gól prohráli. Z důvodu shodného skóre tedy přišly penalty, které Češi bez problému ovládli a vyhráli je v poměru 4:2. Z turnaje si tak obě české reprezentace odvezly zlaté medaile.

Nyní už ale k samotným kvalifikacím. Jak možná víte, naše mužská reprezentace první kolo kvalifikace odehrála už letos v březnu. Shrnutí jejich postupu v prvním kole najdete zde. Ve druhém kole je už čekali těžší soupeři: Litva, Portugalsko a Ukrajina. V zápasech našemu týmu šlo o to, proti komu si zahrají v dalším kole, do nějž měli ale již postup předem zajištěn. Ženy se ve své kvalifikační skupině v Ukrajině postavily celkem šesti zemím: Izraeli, Slovensku, Švýcarsku, Ukrajině, Maltě a Rumunsku. Jak obě kvalifikace probíhaly?

Ženy na Ukrajině bez porážky

• Konečné umístění: 2.
  • Počet zápasů: 6
  • Zápasová bilance: 5 výher, 1 remíza, 0 proher
  • Skóre: 72:34 (+38)

Rumunsko - Česko - 6:12 (0:3 / 2:1 / 1:5 / 3:3)

• Hlavatá K. (6), Bušauerová N. (3), Votavová L. (1), Javůrková K. (1), Kopencová K. (1)

Ženy na Ukrajině absolvovaly hned šest zápasů, které odehrály v průběhu čtyř dnů. Po aklimatizaci a několika trénincích v kyjevském bazénu se Češky ve čtvrtek ráno postavily Rumunkám. V ukrajinské premiéře se našim reprezentantkám podařilo odskočit hned o tři góly a své vedení si dokázaly poklidně držet. Výrazně ho dále navýšily ve třetí čtvrtině, kterou se jim podařilo vyhrát 5:1, čímž byl zápas v podstatě rozhodnut. V českém týmu zazářila zejména Karolína Hlavatá, které se podařilo bráně Rumunek hned šestkrát rozvlnit síť

Česko - Švýcarsko - 14:10 (2:1 / 6:2 / 4:4 / 2:3)

• Hlavatá K. (4), Bušauerová N. (3), Vopálková L. (2), Křížová L. (1), Kopencová K. (1), Hlavatá B. (1), Javůrková K. (1), Votavová L. (1)

Ve druhém kvalifikačním zápase se Češkám postavily hráčky Švýcarska. V tomto souboji se oba týmy prezentovaly útočnou hrou, ale Češky si dokázaly vytvořit velkou výhodu hned v prvních dvou čtvrtinách. Před změnou stran tak byl stav 8:3 pro Češky. Ve druhé polovině zápasu však Švýcarsko dokázalo našim hráčkám konkurovat a hrát více vyrovnanou partii. Naše lvice si však vedení pohlídaly a odnesly si z utkání další tři body.

Česko - Malta - 18:5 (1:0 / 7:3 / 5:2 / 5:0)

• Bušauerová N. (5), Votavová L. (5), Hlavatá K. (4), Vopálková L. (3), Kopencová K. (1)

V pátek čekal svěřenkyně trenéra Janečka zápas proti nejslabšímu týmu skupiny, Maltě. Zápas ale pro Češky nezačal nijak skvěle a v první čtvrtině vstřelily jen jednu branku. Velké zlepšení však nastalo s příchodem druhé čtvrtiny, kdy se český účet navýšil hned o sedm gólů. Po změně stran český gólostroj pokračoval a do brány Malty se dostalo dalších deset střel. Výrazně se dařilo hlavně dvojici Lucie Votavová a Nikola Bušauerová, která se rovnocenně podělila o deset gólů českého týmu.

Česko - Izrael - 10:8 (4:1 / 1:3 / 3:2 / 2:2)

• Votavová L. (3), Bušauerová N. (3), Vopálková L. (2), Hlavatá B. (1), Hlavatá K. (1)

Po zasloužené pauze čekaly v sobotu děvčata dva velmi těžké zápasy. V tom prvním ranním se utkala s Izraelí. V první čtvrtině se však české lvice několikrát dokázaly prosadit a vypadalo to na další dominantní výhru. Ještě před změnou stran se však Izraelky začaly dotahovat. Ve třetí čtvrtině se naštěstí Češkám podařilo získat dvougólové vedení, které již zvládly udržet do konečného hvizdu.

Česko - Ukrajina - 8:5 (2:1 / 1:2 / 0:3 / 2:2)

• Bušauerová N. (4), Votavová L. (2), Hlavatá B. (1), Hlavatá K. (1)

V zápase s Ukrajinou znovu byla hra vcelku vyrovnaná. V první čtvrtině si sice český tým vybudoval jednogólové vedení, ale to vzápětí Ukrajinky smazaly. V průběhu třetí čtvrtiny se však Karolíně a Báře Hlavatým s Lucií Votavovou podařilo zařídit třígólové vedení, které Češky už nepustily. Největší gólový podíl na vítězství měla Nikola Bušauerová, která vstřelila polovinu českých branek.

Česko - Slovensko - 10:10 (1:2 / 4:1 / 3:6 / 2:1)

• Hlavatá K. (3), Bušauerová N. (2), Votavová L. (2), Křížová L. (1), Vopálková L. (1), Kopencová K. (1)

V posledním zápase kvalifikace české reprezentantky odehrály vyrovnanou partii se sousedkami ze Slovenska. V první čtvrtině se do vedení bohužel dostaly právě soupeřky české reprezentace a na 1:2 musela snižovat chvíli před koncem čtvrtiny kapitánka Nikola Bušauerová. Naopak skvěle vyšla Češkám druhá čtvrtina, kdy se Votavové a Kopencové podařilo využít přesilových her k zisku vedení. Následně se navíc prosadila i Lenka Vopálková a Karolína Hlavatá a Česko se rázem ocitlo ve vedení 5:3. To jim však dlouho nevydrželo, neboť se začalo dařit slovenské dvojici Stankovianská + Baranovičová. Slovensko se dostalo do vedení a šlo se do čtvrté čtvrtiny. V té brzy Lucie Křížová vyrovnala na 9:9. Dvě minuty před koncem se podařilo Slovensku získat jednogólové vedení, ale hned 14 sekund poté srovnala na 10:10 Karolína Hlavatá. Češkám už se bohužel nepodařilo získat vítězství na svou stranu a musely se tak spokojit s remízou, která v konečném součtu znamenala druhé místo.

Češky skončily v kvalifikační skupině na druhém místě kvůli lepší gólové bilanci Slovenek. Z Ukrajiny přijely neporažené, což se dá považovat za opravdu skvělý výsledek. V baráži o účast na mistrovství Evropy si zahrají proti Chorvatsku, které na posledním ME skončilo na předposledním 11. místě. Tento zápas by měly Češky odehrát na přelomu února 2018. Doufejme, že se Češkám bude dařit, protože účast na evropském šampionátu už je velmi blízko.

Druhé kolo kvalifikace mužům nevyšlo podle představ

• Konečné umístění: 4.
  • Počet zápasů: 3
  • Zápasová bilance: 0 výher, 0 remíz, 3 prohry
  • Skóre: 22:40 (-18)

Portugalsko - Česko - 17:9 (4:4 / 4:2 / 6:1 / 3:2)

• Rezek Š. (3), Vološčuk M. (2), Holibka K. (2), Janeček M. (1), Jurčík M. (1)

Muži se v druhém kole postavili třem týmům: Portugalsko, Litva a Ukrajina. Do města poblíž západního pobřeží se dostali Češi ve čtvrtek večer. Hned v pátek je čekali domácí Portugalci. V prvním zápase šli svěřenci trenéra Krivokapiće rychle do vedení a v první polovině sehráli s Portugalci vyrovnanou partii. Výrazně však Portugalci odskočili českému výběru hlavně ve třetí čtvrtině, kterou vyhráli 6:1. Prohru Češi už nedokázali odvrátit a nakonec Portugalsku podlehli rozdílem osmi branek.

Litva - Česko - 13:8 (4:0 / 4:2 / 2:2 / 2:3)

• Rezek Š. (2), Holibka K. (2), Jurčík M. (1), Vološčuk M. (1), Bohutínský J. (1), Mynář A. (1)

Druhý zápas sehráli v sobotu Češi proti Litvě. V tomto zápase bohužel naši reprezentanti nezvládli začátek a první gól zařídil až za stavu 5:0 pro Litvu Michal Jurčík. Česku nepomohlo ani vyloučení za brutalitu pro Lukáše Nezhybu, po němž musel český tým čelit čtyřem minutám přesilovky. Reprezentanti Litvy nepolevili a před změnou stran už vedli 8:2. Ve třetí čtvrtině se Češi chtěli vykoupit snížením náskoku, ale bohužel se jim herně nedařilo. Prosadit se na druhé straně podařilo hráčům mládežnických kategorií, Alexovi Mynářovi a Jirkovi Bohutínskému.

Česko - Ukrajina - 5:10 (1:2 / 1:3 / 0:2 / 3:3)

• Mazánik F. (1),  Lundák O. (1), Janeček M. (1), Bohutínský J. (1), Vološčuk M. (1)

V posledním nedělním zápase česká reprezentace sehrála utkání proti Ukrajině, nejsilnějšímu týmu skupiny. V tomto zápase, kdy už Čechům o nic nešlo, odvedli naši reprezentanti paradoxně nejlepší výkon. Češi se v první čtvrtině zápasu dokázali držet Ukrajiny těsně, a to hlavně díky skvělému výkonu brankáře Ondřeje Šimka. Po vyrovnávacím gólu Jiřího Bohutínského na 2:2 Ukrajinci přitvrdili a podařilo se jim získat třígólové vedení, které následně ještě zvětšili. Prohra pro české reprezentanty znamená čtvrté místo ve kvalifikační skupině. V baráži o ME si tedy svěřenci Gorana Krivokapiće zahrají proti Rumunsku, nebo Francii. Tyto země skončily loni na 9. a 10. místě.

Na první část finálních zápasů kvalifikace se můžeme u žen těšit 17. února, u mužů 24. února. Pro odvetu si půjdou obě kategorie shodně, a to 3. března příštího roku. Doufejme, že forma našich reprezentantů bude co nejlepší a že po dlouhé době uvidíme českou vlajku na evropském šampionátu! Ten se odehraje od 14. do 28. července 2018 ve španělské Barceloně.