Češky mistryněmi světa

V návaznosti na 17. Mistrovství světa FINA se v Budapešti konalo Mistrovství světa FINA Masters, které je určené sportovcům od 25 let. Ve vodním pólu soutěžili sportovci od 30 let, přičemž nejstarším účastníkem celého mistrovství byl 80letý reprezentant Slovenska Milan Čambor. Přihlášeno bylo 120 týmů a na šesti různých hřištích se hrálo nepřetržitě od 7. do 13. 8. 2017. Z mistrovství si tým Českých reprezentantek odváží nejcennější kov a diplom pro mistry světa!

Cesta Steppu Praha za zlatem

Tým, který zastupoval Českou republiku pod názvem Stepp Praha, byl složen z hráček Steppu a Slavie Hradce Králové. Iveta Kahounová, kapitánka družstva, k tomu dodává: „Počítaly jsme s tím, že jsme schopné z vetší části dát tým dohromady samy jako Stepp, ale i tak jsme oslovily několik hráček z ostatních týmů.“ Na turnaj World Masters, tedy mistrovství světa veteránů, se děvčata připravovala celou sezónu, a to zejména intenzivnějším plaveckým tréninkem. Dle slov kapitánky si hráčky Steppu Praha jely do Budapeště pro medaile: „Chtěly zahrát koukatelnou hru, dát do toho vše a hlavně – užít si pólo.“

Věkový rozsah týmu byl 39–44 let, nejmladší účastnicí za ČR byla Barbora Procházková, nejstarší Eva Raichlová.

Český tým však zahájil tažení na cenný kov prohrou. V úvodním zápase podlehl hráčkám z Itálie ASD Argentario, taženým několikanásobnou finalistkou MS Alicí Lindhout, 8:10 (2:4, 3:1, 1:3, 2:2). Hned následující den si však děvčata spravila náladu, když rozstřílela Kolumbijky PA Medellin 25:3 (6:1, 6:0, 7:2, 6:0). V tomto zápase se vyznamenala 8 góly Barbora Procházková. Dalším soupeřem jim byly Angličanky English Roses. Stepp Praha si na začátku vybudoval náskok, který si podržel celý zbytek zápasu, ten vyhrál v poměru 12:7 (2:1, 3:1, 4:4, 1:3). Proti Angličankám se nejlépe dařilo stále aktivně reprezentující hráčce Hradce Králové Lucii Křížové, která si na své konto připsala 6 branek. Následující den si Češky poradily i s dalšími Kolumbijkami Oggun de Pa, které porazily 7:3 (3:2, 0:0, 3:0, 1:1). Vítěznou šňůru jim v dalším zápase přetrhly hráčky Sist. Integrati, jimž Stepp Praha podlehl 5:9 (2:3, 1:2, 2:1, 0:3). Děvčata se ale vůbec nemusela stydět, v týmu hrajícím v Italských barvách se sešly olympioničky z Řecka, Itálie a Ruska. I tak prohra o čtyři góly zamrzela, podle Lucie Křížové na Italky se Steppem měly. V posledním zápase mistrovství se Češky střetly s Irkami z Donegallu, které bez problémů porazily 12:3 (1:1, 3:0, 5:0, 5:2) a mohly se tak radovat z titulu mistryň světa ve své věkové kategorii 35+.

Lucie Křížová o dojmech z účasti na MS: "Velké emoce, přátelství, sport, kulturní vyžití...no a pocit zlaté medaile na krku!"

Celkově v turnaji skončily na třetím místě, absolutními vítězkami se staly Sist.Integrati 40+, druhé místo vyhrálo ASD Argentario 45+.

Zlatá Česká republika se stříbrnou Kolumbií a bronzovým Irskem v kategorii 35+

Neopakovatelná akce

A jak akci hodnotí samy hráčky? Lucie Křížová organizátory MS chválila: „Akce byla neuvěřitelná, doslova. Budapešť je nádherné město a celé mistrovství bylo profesionálně zajištěno včetně skvělého zázemí, perfektně připravených sportovišť, bezpečnosti a hlavně fanoušků. Taková atmosféra není ani na fotbale u nás, byla to zkrátka oslava vodního póla!“ „A aby vám někdo v tramvaji přál hodně štěstí a ještě k tomu věděl, jak se pólo hraje? To se u nás nejspíš nestane,“ dodává se smíchem Iveta Kahounová.