České pólo se vrací do Evropy

Po několikaleté odmlce budeme mít opět možnost sledovat českou reprezentaci na mezinárodní scéně. Český svaz vodního póla letos přihlásil Českou republiku na kvalifikaci nadcházejících Mistrovství Evropy. A nejen jednu, šanci porovnat své síly s dalšími evropskými celky budou mít hned čtyři reprezentační družstva. O postup na ME 2018 v Barceloně budou soupeřit muži a ženy, junioři a juniorky zkusí své šance na letošní mistrovství na Maltě a v Novém Sadu.

První z družstev, které si projde částí kvalifikace, budou muži. A to hned v polovině března (17.–19. března), přičemž budou mít výhodu domácího prostředí, jejich kvalifikační skupina se totiž bude hrát v pražském Podolí. V zápasech o dvě postupová místa do 2. kola (6.–8. října) je bude čekat Rakousko, Bulharsko a Švýcarsko. První postupující tým se kvalifikuje do B skupiny, kde se utká s Polskem, Běloruskem a Izraelem. Druhý z týmů se v A skupině setká s Portugalskem, Litvou a Ukrajinou. Z 2. kola se podle pořadí muži utkají v play-off s družstvy, která se na posledním ME umístila od 9. do 16. místa, tedy s Francií, Rumunskem, Německem, Nizozemím, Slovenskem, Gruzií, Maltou a Tureckem. Prvních osm posléze doplní osmičku již kvalifikovaných týmů na základě výsledků z posledních ME a MS (Chorvatsko, Španělsko, Řecko, Maďarsko, Itálie, Černá Hora, Rusko a Srbsko). Naše muže tak bude čekat těžká cesta kvalifikačním pavoukem, věříme však, že první pražské kolo by se našim mohlo vydařit podle představ tak, aby si zajistili místo v polské či portugalské skupině.

Pozadu nezůstanou ani junioři, kteří se zúčastní kvalifikace na zářijové ME na Maltě. Ta proběhne v Gruzii, 11. – 14. května. Ve skupině D se naši chlapci postaví proti výběrům Gruzie, Francie, Švýcarska a Kypru.

Díky malému zájmu týmů má Česko první tým s jistou účastí na Mistrovství Evropy, a tím jsou naše juniorky. Od 20. do 27. srpna budou hájit české barvy v srbském Novém Sadu, kam se sjede celkem 17 dívčích družstev.

Posledním výběrem, který si zahraje o postup na Mistrovství Evropy, jsou ženy. Ty čeká dvoukolová kvalifikace, která odstartuje v říjnu tohoto roku. Na Ukrajině budou hrát ženy systémem každý s každým vyřazovací turnaj, ze kterého postoupí šest celků. Přihlášených týmu je však pouze sedm, a tak jsou šance na postup velmi vysoké. Ženy se postupně utkají s Maltou, Rumunskem, Slovenskem, Izraelem, Švýcarskem a domácí Ukrajinou. Týmy, které postoupí, bude čekat druhé kolo, v němž se stejným systémem jako muži utkají s družstvy, která se na posledním ME umístila na 6. – 12. místě. Těmi jsou Francie, Německo, Srbsko, Portugalsko, Chorvatsko a Turecko. Výsledných šest kvalifikovaných doplní šestici týmů, které mají účast na ME již jistou (Řecko, Maďarsko, Itálie, Rusko, Nizozemí a Španělsko).

O nadcházejících mezinárodních akcích vás budeme podrobněji informovat v dalších článcích, ve kterých se mimo jiné dozvíte kompletní programy a sestavy.